Tehetség és kreativitás az Éjszakai Egyetemen
Az Antropológia és Etika Tanszék szervezésében 2014. október 27-én megrendezésre került az idei második Éjszakai Egyetem. A meghívott előadó Dr. Pléh Csaba Széchenyi-díjas pszichológus volt, aki már másodjára járt a tanszéken az Éjszakai Egyetem keretein belül. Az előadás A tehetség meghatározói címet kapta.
1950-ben megszületett az alkotó gondolkodás iránti érdeklődése a pszichológia területén. Azóta természetesen sokat változott és fejlődött az akkor alkotott elképzelés. Korábban úgy gondolták, hogy az alkotás rendezetlenséggel és széttartással jár, ez azonban inkább a divergens viselkedésűekre jellemző. Ezzel szemben a konvergens viselkedésűek egyszerűbb módon jutnak el céljaikhoz, beszűkültebben gondolkodnak, mint a divergensek. Megtudtuk azt is, hogy a divergensek jóval kreatívabbak, mint a konvergensek, és egészen máshogy használják az agyukat. A 60-as években annyival voltak tisztában, hogy mindenki alkotó valamilyen formában. A divergenciát tartották a kiemelkedő alkotás fő kritériumának. Mára már tudjuk, hogy a kiemelkedő alkotáshoz többek között kb. 6 évnyi (vagy 10.000 órányi) kemény munka kell, melyet gyakorlással töltünk. Ez idő alatt fejlődik a kreativitásunk, és sikerül érzelmileg is azonosulnunk a feladattal. Példaként hozta fel a sakkolimpikon Polgár lányokat, akiket kezdetben még édesapjuk tanított, végül saját útjukra lépve fejlesztették tovább sakktudásukat.
Pléh Csaba elmondásai szerint fontos még, hogy ha fiatal korban kezdünk el valamivel foglalkozni, abban jóval kiemelkedőbbek lehetünk a későbbiekben. Ezen túl kell egy hozzáértő mentor is, aki segít nekünk fejlődni az adott területen.
Az előadáson készült képeket ide kattintva tekinthetitek meg.
Nagy Petra
fotók: Domján Attila